Recenzja książki Zawód: Programista

Autor: Maciej Aniserowicz


Książka Zawód: Programista

O autorze

Maciej Aniserowicz, jeśli ktoś go nie zna (co raczej mało prawdopodobne, jeśli śledzisz polskie internety IT), to programista z kilkunastoletnim stażem. Od prawie 10 lat prowadzi bloga devstyle.pl, a po wypaleniu zawodowym porzucił programowanie na pełen etat i można powiedzieć, że stał się celebrytą IT. Nadal blisko swojej branży. Prowadzi vloga na YouTube oraz podcast DevTalk. Występuje na konferencjach i kilka z nich współtworzy m.in. Programistok. Ostatnim jego dorobkiem jest temat tego wpisu - książka Zawód: Programista, którą - jak sam mówił - planował od dawna.

Kontekst

Jest to kolejna pozycja wypuszczona w self publishingu i można powiedzieć, że kolejny sukces [Wydawnictwa ich nienawidzą]. Może nie jest to “Finansowy ninja”, ale nadal. Maciej dzieli się raportami finansowymi i z samej przedsprzedaży wygenerowała przychód ~200 000 zł. W newsletterze pisał, że książka dalej dobrze się sprzedaje bez większej promocji z jego strony i zamówił dodruk kolejnych 6 tysięcy egzemplarzy. Czy do końca bez jego udziału? Myślę, że wystarczająco włożył wysiłku w stworzenie swojego zasięgu i to teraz procentuje. Jestem ciekawy kolejnego raportu finansowego - już z normalnej sprzedaży.

Jak sam to określił ta książka jest esencją jego działalności.

I tu nie można się nie zgodzić. Przeglądając sam spis treści wszystko było już znajome i wiedziałem, że raczej niczego nowego się nie dowiem. Ale to nie jest wina autora czy słabej merytorycznie książki. Ja śledzę Macieja od jego początków na YouTube. Obejrzałem/wysłuchałem większość blogów i podcastów - jak nie wszystkie. Więc trudno było natrafić na coś nowego. Poza tym, bardzo dużo czytałem na tematy poruszane w książce, gdy stawiałem pierwsze kroki w kierunku Juniora.

Książkę mimo to kupiłem - głównie jako forma podziękowania za lata działalności i wsparcia autora, ale też z małą myślą, że znajdę coś nowego. Jak przypuszczałem, większość już słyszałem/czytałem, ale mimo wszystko było to fajne odświeżenie i uporządkowanie w głowie przekazywanych przez Macieja doświadczeń. Książkę przeczytałem “na 3 razy” i nie była nużąca. Zakupu nie żałuję - tym bardziej, że była to bardziej forma podziękowania.

Również doceniam trud Macieja włożony w całą swoją działalność, budowanie zasięgu jak i self publishing.

Swoją drogą tego typu książka jest relatywnie nowatorska na naszym rynku. Można by ją tylko porównywać z książką Junior Developer, której autorem jest Mateusz Kupilas. Jest najbardziej zbliżona, ale ma nieco inne założenia. Skupia się bardziej na konkretach przydatnych dla Juniora, a Zawód: Programista porusza tematy świadomego programisty w ogóle i zwraca większą uwagę na błędy i pułapki na które możesz wpaść - często na przykładzie autora. Więc jak najbardziej takiej pozycji brakowało i luka została trafnie zapełniona.

Wraz z książka dostajemy naklejkę na laptopa i fajną zakładkę do książek - kość ram :slightly_smiling_face:

Zakładka do książki Zawód: Programista

O książce

Według mnie, książka jest skierowana (i pod tym względem jest bardzo dobra) do:

  • programistów wannabe
  • tych co są za tym etapem, ale przed Juniorem
  • i dla Juniorów.

I tu bym zakończył listę. No może są jeszcze osoby, które mało przykładają uwagi do bycia “świadomym developerem” - bez względu na staż. Osoby, które mało wyglądają poza swoje IDE i źródła techniczne. Jeśli uważasz, że ostatnimi czasy tak było, to może znajdziesz w książce więcej niż mi się wydaje.

Ja, jako świeży Junior Java Developer, mam już to za sobą, więc ciężko mi wierzyć, że znajdzie się jakiś mid/senior, który będzie oświecony po przeczytaniu książki.

No bo jakie są w większości poruszane tematy w książce? Do 6 rozdziału w większości to są typowe pytania osób chcących wejść w świat programowania lub przed pierwszą pracą. Dwa ostatnie rozdziały są inne tylko w wypadku, gdy nigdy nie pomyślałeś o byciu Team Leaderem czy Freelancerem i nie robiłeś researchu na ten temat.

Są to ważne tematy i wartościowa wiedza, ale skierowana do konkretego targetu.

Poza tym można przeczytać o kilku kluczowych i kształcących błędach autora, które popełnił podczas swojej kariery, ale jeśli śledzisz go w miarę na bieżąco, to już je słyszałeś.

I tu ku refleksji - może gdyby Maciej określił dokładniej target, a nie zapewniał, że książka jest dla każdego programisty, to negatywnych opinii i ludzi, którzy poczuli, że zmarnowali pieniądze (trochę tego jest), byłoby dużo mniej? Bo książka jest naprawdę wartościowa, ale dla targetu, który określiłem na początku. No ale z drugiej strony może też byłoby dużo mniej zysku…

Swoją drogą bardzo dużo mówi spis treści, więc mniej więcej było wiadomo czego można się spodziewać.

W książce znajdziemy też nieco motywacyjnych linijek. O wychodzeniu ze strefy komfortu itd.. Technicznej wiedzy - jak można się domyśleć - nie ma. To tak żeby nie było wątpliwości, no ale to chyba oczywiste.

Jeśli pasujesz do targetu, który tutaj zaprezentowałem, (szczególnie idealny przypadek, gdy dodatkowo autora mało co kojarzysz i nie śledzisz jego działalności) to ta książka będzie dla Ciebie bardzo dobra. Niesie wiele użytecznej wiedzy, bardzo uświadamia i obala mity, które reprezentują media o IT. Jest wysoce prawdopodobne, że dzięki niej nie wpadniesz w te same błędy co Maciej.

Jakość wykonania

Okładka jest całkiem przyjemna wizualnie, niby twarda ale cienka i strasznie giętka. Po przeczytaniu książki zaczyna odstawać. Jakość papieru też nie jest zbyt dobra. Tekst przebija się nieco na drugą stronę, co może zmniejszyć przyjemność z czytania.

Jakość książki Zawód: Programista

Lepiej to widać tu:

Jakość książki Zawód: Programista

Mimo zainwestowania w redakcję i wielokrotnego przeczytania książki przez autora, nadal można było znaleźć kilka błędów np.

Literówka w książce Zawód: Programista

Ale było tego dosyć mało i nie wpływało to na jakość czytania. Styl jak styl, kwestia gustu i nie każdemu może się spodobać. Autor korzysta z swobodnego, czasem potocznego języka. Ja nie mam co do tego żadnego problemu.

Przez książkę przeplatały się czasem te same wątki, czasem z innego punktu widzenia, czasem z rozwinięciem, ale myślę, że można było to ułożyć bardziej spójnie, co też ludzie punktują w opiniach.

Jedno zdanie pojawiło się tak często, że mogłoby się śnić po nocach :joy:. A szło to mniej więcej tak:

Programista, który wykonuje te same zadania przez 10 lat nie ma 10 lat doświadczenia, tylko rok doświadczenia powtórzony dziesięciokrotnie.

No coż, za ponad 4 razem było trochę męczące, no ale jakie to prawdziwe!

Podsumowując

Książka Zawód: Programista jest całkiem dobrą i przyjemną pozycją. Zawiera ważną i uświadamiającą wiedzę oraz doświadczenia, ale jest to skierowane dla określonego targetu. Idealny przypadek to gdy jesteś przed/w trakcie bycia Juniorem i/lub mało wyglądałeś poza swoje IDE i techniczne źródła, a autora mało co kojarzysz. Jeśli masz doświadczenie w IT i jesteś “świadomym” programistą nie oczekuj masy pozyskanej wiedzy, szczególnie jeśli śledzisz autora na bieżąco.


Jeśli uważasz, że to co robię jest przydatne, polub stronę bloga na Facebooku. Wrzucam tam m.in. informacje o nowych wpisach, o promocjach dla programistów i inne.