Darmowe źródła do nauki Javy i nie tylko

Przydatne linki do źródeł z których korzystam


YouTube

Język Angielski Derek Banas - Świetny kanał, z tutorialami z wielu technologii. W przypadku Javy, warto zwrócić uwagę na playlisty Java Video Tutorial, Java Algorithms, Design Patterns Video Tutorial czy Object Oriented Design. Na kanale można też znaleźć podstawy do Androida.

Java User Group (JUG) – to społeczność pasjonatów Javy. Wiele większych miast ma swoją grupę, która organizuje spotkania i konferencje. Na YouTube możemy znaleźć dwa JUG-i:

Oprócz JUG-ów mamy jeszcze:

Język Polski confiturapl - Confitura to jedna z największych konferencji Java w Polsce.

Na tych kanałach znajdziemy wiele świetnych nagrań z konferencji. Jest w czym przebierać.

Język Polski DevTalk - inicjatywa Macieja Aniserowicza. Prowadzi on rozmowy na różne tematy. Nie jest to związane z Javą, ale można tam znaleźć wiele przydatnych treści. Idealne do słuchania podczas przemieszczania się komunikacją miejską czy podczas innych czynności, podczas których mamy “wolne” uszy.

Strony/Blogi

Język Angielski baeldung.com - chyba obecnie najpopularniejszy blog o Javie i jej technologiach. Gdy szukam jakiegoś przykładu konkretnego zadania w Google, to zawsze pojawia się na pierwszej stronie wyników. Znajdziemy tam masę rzeczy. Od Javy, przez Springa, REST, JSON na HTTP kończąc.

Język Angielski java-design-patterns.com - znajdziemy tu opis niemal wszystkich wzorców projektowych wraz z praktycznymi przykładami w Javie na Githubie.

Język Angielski Najlepsze pytania na Stack OverFlow - polecam przejrzeć. Masa ważnych pytań na które warto znać odpowiedź.

Język Polski kobietydokodu.pl - masa przydatnych wpisów dla początkujących, szczególnie seria Niezbędnik Juniora czy Kurs Javy.

Język Angielski programmer-competency-matrix - ciekawa tabelka, która pokazuje umiejętności programisty podzielone na kategorie i poziomy.

Jeśli chcesz poćwiczyć swoje umiejętności programistycze (czasem matematyczno-algorytmiczne) to polecam strony z zadaniami:

  • Język Angielski codewars.com - Platforma z zadaniami, rankingami i własnym edytorem. Do wyboru mamy wiele języków, a odpowiedzi podajemy w postaci napisanego przez nas kodu. Zadania są tworzone przez społeczność i w odróżnieniu od SPOJ-a czy Project Euler, nie wszystkie są skupione na matematyce i algorytmice.

  • Język Angielski /r/dailyprogrammer/ - Wyzwania na Reddicie. Jeśli nie masz pomysłu co pisać w celach nauki, to możesz tam znaleźć coś dla siebie.

Jeśli chodzi o rozmowy kwalifikacyjne to polecam:

  • Język Angielski top-100-java-interview-questions - 100 pytań, z którymi powinieneś się oswoić przed szukaniem pracy.

  • Język Angielski github.com/kdn251/interviews - Projekt na GitHubie, który w bardziej dogłębny sposób przygotowuje do rozmów kwalifikacyjnych. Wraz z przykładami. Znajdziemy też tam nieco zadań jakie występują w rekrutacji do firm takich jak Airbnb, Amazon, Facebook, Google, LinkedIn, Twitter, Uber.


Jeśli uważasz, że to co robię jest przydatne, polub stronę bloga na Facebooku. Wrzucam tam m.in. informacje o nowych wpisach, o promocjach dla programistów i inne.