Podsumowanie roku 2017

I postanowienia noworoczne...


Rok 2017 był dla mnie dosyć intensywnym rokiem. Sporo się działo, ale nie wydaję mi się, żeby w 2018 było inaczej. Wręcz przeciwnie. Na blogu dzieliłem się mniej więcej tym, co udało mi się zrobić lub nad czym pracowałem, ale przedstawię to wszystko w skrócie i zebrane w całość.

Rok 2017 w skrócie

 • Nauczyłem się podstaw JavaScript, szczególnie ES6 i narzędzi do pracy z JavaScriptem. Liznąłem też podstaw Angulara.
 • Stworzyłem projekt jaki-język-programowania.pl, który jest moim pierwszym większym projektem
 • Stworzyłem tego bloga i brałem udział w konkursie DSP2017, którego celem było publikować 2 posty tygodniowo przez 3 miesiące. Po przerwie wróciłem do blogowania i ogólnie w tym roku udało się napisać 33 posty.
 • Nauczyłem się podstaw Javy i technologii z nią związanych (m.in. Spring i Hibernate).
 • Podczas nauki programowania zrobiłem 7 mniejszych większych projektów/gier + do tego kilka pomocnych narzędzi, które nie są jako osobne repozytoria. W tym, zwycięska animacja w konkursie od forum Pasja Informatyki.
 • Do wakacji udawało mi się dosyć regularnie ćwiczyć kalistenikę (czyli tylko z ciężarem własnego ciała), jednak później nieco się zapuściłem i moja aktywność fizyczna podupadła, ale wkrótce to się zmieni, o tym później w postanowieniach.
 • Zdałem maturę z polskiego :joy:. Zdałem też rozszerzenia (mat-inf-ang), jednak na niewystarczająco dobrym poziomie, bo nie dostałem się na studia na PWR.
 • Około 2 miesięcy pracowałem na budowie (głównie wykończenia) w Paryżu (w poprzednich latach też mi się zdarzało, więc nie jestem w tym zielony). Czasem coś w Polsce, ale to mniejsze robótki :smile: Tak sobie dorabiałem, a w międzyczasie cały czas rozwijałem się jako programista.
 • Znalazłem pracę jako Junior Java Developer
 • Pracę miałem zacząć od nowego roku, więc miałem jeszcze jakieś 2 miesiące wolnego. Poświęciłem ten czas w dużej mierze na rozwój własnych projektów oraz dalszy samorozwój.
 • Przez cały rok pochłonąłem masę książek (zobacz moją bibliotekę, poza tym też kilka nietechnicznych), konferencji (głównie nagrania online, ale ostatnio powstał JUG (Java User Group) nawet w Kielcach i już zaliczyłem 2 spotkania), podcastów itp.
 • Na koniec roku biorę udział w konkursie Gynvaela - Gynvael’s Winter GameDev Challenge 2017. Wyniki 7 stycznia. Gra do 20kb. Ten limit trochę mnie wykańcza :smile: Zobaczymy czy uda się coś sensownego sklecić i coś wygrać. Jakiś prototyp już jest, ale ten limit eh :wink:

Żeby nie było, że cały czas tylko pracuję, uczę się i jestem nie wiadomo jak produktywny, to trochę o wakacjach. Zanim wróciłem z Paryża, przyjechała do mnie moja dziewczyna, gdzie spędziliśmy razem tydzień. Ledwo wróciliśmy do Polski (Kielce, rano), a pod wieczór byliśmy już w drodze do Gdyni - na tegoroczny Opener. Głównie ze względu na koncert G-Eaziego. Minął niecały tydzień i razem ze znajomymi wybraliśmy się na pare dni nad jezioro. Pod koniec wakacji prawie z tą samą paczką pojechaliśmy na obóz do Chorwacji. Tegoroczny sylwester planujemy spędzić w Lublinie, gdzie studiuje kilka osób z naszej paczki. Z większych rzeczy to tyle, ale wydaję mi się, że na brak odpoczynku nie mogę narzekać. W końcu - wydaję mi się, że zasłużony :wink:

Postanowienia noworoczne i plany na kolejny rok

Praca

Jako, że 03.01.2017 jest mój pierwszy dzień w pracy jako programista, to z pewnością na niej najbardziej się skupię. Mam nadzieję, że nie będzie wymagała ode mnie zaangażowania 24/7, tylko moje zadania będą w miarę odpowiednie do moich możliwości, tym bardziej, że nie płacą mi JESZCZE 15k :joy:. Ale zdaję sobie sprawę, że pierwsze miesiące mogą być intensywne. Pewnie częstotliwość postów znacznie zmaleje, ale na pewno podzielę się wrażeniami z pierwszych dni pracy i kilka innych wpisów powinno wpaść. Dosyć dużym dylematem są dla mnie studia, bo nie wiem co z nimi, więc też pewnie o tym zrobię jakiś research i wrzucę wpis z moimi przemyśleniami.

Od następnego roku chciałbym pracować już tylko w swoim zawodzie.

Aktywność fizyczna

Wspomniałem o tym, że wkrótce polepszy się moja aktywność fizyczna. I tak, zamierzam wrócić do ćwiczeń, żeby odzyskać formę sprzed wakacji. Początkowo myślałem, że to będzie siłownia. Po 1 wizycie wraz z kolegą byliśmy nie do końca przekonani (na pewno do tej konkretnej siłowni), ale wyskoczył inny pomysł - postanowiliśmy, że spróbujemy czegoś innego - Muay Thai. Po pierwszym treningu bardzo nam się to spodobało i prawdopodobnie to będzie moją aktywnością fizyczną w najbliższym czasie. W każdym razie, albo Muay Thai albo siłownia to plan na przyszły rok. Oczywiście będzie się z tym wiązał też nieco zdrowszy tryb życia.

Książki

Ostatnio dorzuciłem do swojej biblioteki kilka książek:

TDD. Programowanie w Javie sterowane testami Viktor Farcic, Alex Garcia
Zrozumieć programowanie Gynvael Coldwind
Wzorce projektowe. Elementy oprogramowania obiektowego wielokrotnego użytku Erich Gamma, Richard Helm, Ralph Johnson, John Vlissides
Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty Robert C. Martin

Czysty kod będę czytał drugi raz, już jako bardziej świadomy programista. Teraz więcej z niej wyniosę.

Planuję też zakupić w najbliższym czasie, jeszcze gorącą, od dawna wyczekiwaną przeze mnie 3 edycję Effective Java, której autorem jest Joshua Bloch. Jeszcze gorąca bo wyszła dokładnie 3 dni temu i kupuję w wersji anglojęzycznej z Amazonu. Zanim Helion się za nią weźnie to pewnie z 2 lata minie. 2 edycja była dosyć kultowa, ale wyszła w 2006 roku, zaraz po Javie w wersji 6, więc jest już nieco przestarzała. Dlatego nie chciałem jej kupować. 3 edycja pokrywa już Javę 7, 8, i 9.

Niedługo w ebookpoint, od 01.01.2017 do 03.01.2017 będzie spora promocja na ebooki. Większość tytułów będzie maksymalnie za 19.90 i zamierzam kupić nową pozycję o Angularze 2:

Angular 2. Programowanie z użyciem języka TypeScript Yakov Fain, Anton Moiseev

Tak więc te książki są kolejnym planem na rok 2018.

Więcej konkretnych planów nie mam. Reszta wyjdzie w praniu :wink:

Podsumowując

Z tego roku jestem naprawdę zadowolony. Czuję satysfakcję z moich małych osiągnięć i mam dużo motywacji do dalszego działania. Oby kolejny rok był jeszcze lepszy :slightly_smiling_face:

Szczęśliwego nowego roku i wytrwałości w swoich postanowieniach!


Jeśli uważasz, że to co robię jest przydatne, polub stronę bloga na Facebooku. Wrzucam tam m.in. informacje o nowych wpisach, o promocjach dla programistów i inne.