Jak uczyć się do matury z informatyki?

Podpowiadam skąd najlepiej się uczyć oraz jak wygląda matura z informatyki


Pierwsze, co trzeba sobie uświadomić, to to, że matura z informatyki nie wymaga od nas jakiejś bardzo dobrej znajomości programowania. Niestety, to, na czym trzeba się skupić to Excel i Access. Z programowania wystarczą podstawy programowania proceduralnego.

Jak wygląda matura z informatyki?

Matura z informatyki jest podzielona na dwie części. W pierwszej mamy do dyspozycji tylko długopis i kalkulator, a w drugiej komputer.

Część pierwsza

Tutaj najczęściej trzeba się wykazać znajomością algorytmiki czy matematyczno-logicznym myśleniem. Potrzeba też trochę wiedzy teoretycznej np. konwersja miedzy systemami liczbowymi, znajomość protokołów czy nawet licencji na oprogramowanie. Trafiają się też zadania, że nie potrzebna nam jest wcześniej zdobyta wiedza (lub znacznie mniej na tym się opiera), tylko dostajemy pełen opis jakiegoś zagadnienia w treści i na podstawie tego musimy rozwiązać zadanie.

Zadania dzielą się na:

  • uzupełnianie tabel na podstawie analizy danego algorytmu
  • określenie prawdy/fałszu
  • zapisanie rozwiązania w postaci algorytmu w wybranej notacji (lista kroków lub język programowania)

Część druga

Tu najczęściej mamy 3 zadania - najczęściej dobrane tak, aby trzeba było użyć wszystkich 3 rozwiązań - Excela, Accessa i programowania. Najczęściej, bo czasem nie jest określone jak mamy wykonać dane zadanie, więc możemy użyć czegokolwiek, a czasem jest to wyraźnie określone np. “napisz program, …”. Jednak raczej nie liczyłbym na szczęście i jeśli celujesz w dobry wynik, opanowałbym wszystkie 3 możliwe sposoby rozwiązywania zadań. Tym bardziej, że czasem bywa tak, że np. w Excelu zrobimy coś dużo szybciej niż chcielibyśmy napisać do tego program czy odwrotnie. A jak wiadomo, czas na maturze jest na wagę złota.

Przeważnie do każdego zadania dostajemy plik (lub więcej) z danymi, na których będziemy operować. Za każdym razem trzeba będzie je zaimportować do wykorzystywanego przez nas narzędzia, przy czym warto zwracać uwagę na określanie typu importowanych danych. W przypadku Accessa kluczowe jest określenie relacji.

Tak więc będziesz musiał opanować Excela, Accesa i jeden z języków programowania:

  • Pascal   ¯\(ツ)
  • C/C++
  • Java

I od roku szkolnego 2018/2019 będzie można wybrać język programowania Python, więc się załapiecie - trochę zazdroszczę :slightly_smiling_face: Sam wybrałem Jave, bo w tym kierunku zamierzałem się rozwijać.

Zadania polegają mniej więcej na:

  • Przetwarzanie danych
  • Symulacja, np. co będzie za X czasu, jeśli Y
  • Znalezienie skrajnych przypadków dla danego warunku
  • Zrobienie zestawienia jakichś konkretnych danych, które spełniają dany warunek
  • Zrobić wykres

Itp.

Wbrew pozorom nie jest to wszystkie takie proste i nad niektórymi “warunkami” trzeba troszkę się pomęczyć, żeby wyciągnąć to co trzeba.

Jak się uczyć do matury z informatyki?

Niestety, zadania maturalne to tak specyficzne zadania, że raczej mało efektywne jest zdobywanie wiedzy w miejscach, które nie są stworzone typowo pod maturę. Na przykład, gdy będziemy chcieli przeczytać książkę o algorytmach, to owszem, znajdziemy tam rzeczy, które nam się przydadzą, ale poza tym będzie tam też masa rzeczy wykraczająca poza zakres matury. Jeśli zależy Ci na czasie i chciałbyś skupić się tylko na maturze, pominąłbym takie źródła. Jeśli jednak czas Cię tak nie goni, warto przyswoić taką wiedzę. Sam korzystałem z:

Możesz też zobaczyć inne polecane książki o algorymtach na mojej stronie.

Również zaawansowane techniki programowania czy idealna znajomość programowania obiektowego nie pomoże Ci w lepszym wyniku - ironiczne prawda? No ale tak jest. Do matury wystarczą podstawy, ponieważ główne zadanie to napisanie proceduralnego kodu, który rozwiążę wyimaginowane zadanie maturalne.

Według mnie, najefektywniejszym sposobem na naukę - tak stricte pod maturę - są materiały od CKE.

Zadania maturalne CKE

Na początku polecam zaprzyjaźnić się z zadaniami maturalnymi ze zbioru zadań od CKE. Mamy udostępnione również dane i rozwiązania, więc jest to idealny sposób na naukę w pojedynkę - jako samouk. Jest tego całkiem sporo. Po przeklepaniu takiej ilości zadań powinieneś już biegle władać Excelem i Accessem, co jest najważniejszą i najbardziej kluczową umiejętnością na maturze - niestety. W prawdziwym świecie raczej te umiejętności Ci się nie przydadzą, szczególnie Access, ale na maturze liczy się czas i sprawne poruszanie się w tych programach jest ważne, jeśli liczysz na dobry wynik. Zresztą czytałbyś to, jeśli byłoby inaczej?

Jest to dosyć mozolna praca, ale w ten sposób najlepiej przyzwyczaimy się do typu zadań, jakie są na maturze.

Tą drogą również ja podążałem, ponieważ w moim technikum informatycznym nikt nie przygotowywał do matury z informatyki. ¯\(ツ)/¯. Zresztą, jeśli celujemy w dobry wynik, tak czy siak musimy pracować samodzielnie.

Arkusze maturalne

Jako ostatni szlif (np. miesiąc lub dwa przed maturą) polecam przerobić zwykłe oraz próbne arkusze maturalne z poprzednich lat. Tylko tu już z mierzeniem czasu itd. żeby poczuć mniej więcej presję i zobaczyć jak, bardzo cenny jest dla nas czas na maturze :wink:

Wszystkie arkusze i odpowiedzi znajdziesz w Internecie. Jak nie na oficjalnej stronie CKE to na innych stronach czy nawet na YouTube.

Osobiście przerobiłem wszystkie od roku 2014. Głębiej nie ma co iść bo to już stare dzieje.

Jeśli na maturze zamierzasz używać Javy, to polecam zobaczyć post przydatne funkcje w Javie do matury. Podczas nauki zebrałem większość przydatnych metod w Javie, które mogą się przydać do matury i je tam upamiętniłem dla innych. Mam nadzieję, że coś się przyda! :slightly_smiling_face:

To powinno być wystarczające do uzyskania satysfakcjonującego wyniku, jednak nie jest to łatwe. Tych zadań jest naprawdę dużo, szczególnie w zbiorze zadań. Sam nie dałem rady przerobić wszystkiego.

Podsumowanie

Na początku całkiem inaczej wyobrażałem sobie maturę z informatyki. Bycie dobrym informatykiem niekoniecznie przekłada się na wysoki wynik z matury z informatyki, bo prawda jest taka, najbardziej liczy się szybkie klikanie w okienka Excela i Accessa oraz nauczenie się schematu zadań maturalnych. Bez tego najzwyczajniej braknie nam czasu.


Jeśli uważasz, że to co robię jest przydatne, polub stronę bloga na Facebooku. Wrzucam tam m.in. informacje o nowych wpisach, o promocjach dla programistów i inne.