Projekt jaki-jezyk-programowania.pl

Wprowadzenie


Słowo wstępu

Chciałbym zaznaczyć, że jest to mój pierwszy większy projekt, a o pisaniu bloga nie mam zielonego pojęcia :slightly_smiling_face:. Do konkursu musiałem podejść dwa razy, żeby się przekonać. Za pierwszym razem myślałem sobie „Blogowanie? To chyba nie dla mnie. O czym ja będę pisał? Nie sądzę, że mógłbym dzielić się przydatną wiedzą / doświadczeniami na aktualnym etapie rozwoju. To nie ma sensu. Zresztą nie mam czasu, matura zaraz…” Jednak za drugim podejściem poczytałem trochę więcej o konkursie i stwierdziłem „projekt, nad którym pracuję już mam, więc czemu by nie pisać do tego bloga? W sumie nie mam nic do stracenia, konkurs dla każdego. Spróbuję!” I oto jestem :wink:

O projekcie - założenia

Jest to strona internetowa, która powstaje, aby ułatwić wybór języka programowania (w przyszłości może nawet i konkretnych narzędzi) do danego zastosowania. Docelowy target to początkujący programiści. Oprócz samego dobierania technologii można przejrzeć o niej podstawowe informacje. Ponadto chciałbym, aby strona odpowiadała na często zadawane pytania początkujących programistów. Wszystko w jednym miejscu.

Projekt rozwijam już od 2 miesięcy. Na początku robiłem go z dwójką znajomych, lecz zrezygnowali z powodu braku czasu i aktualnie pracuję nad nim sam, mimo, że u mnie też ciężko z czasem. Nie chciałem kończyć z projektem głównie dlatego, że szkoda mi było włożonego wysiłku, zwłaszcza, że to ja wyszedłem z tym pomysłem. Druga sprawa to to, że nie ma takiej strony na polskiej scenie i myślę, że wiele osób by mogło na tym skorzystać. Tak więc ciągnę to dalej!

Skąd ten pomysł?

Przeglądając fora internetowe cały czas natrafiałem na sterty pytań typu „Jaki język programowania wybrać, jaki najlepszy itd.”. Ponadto, gdy zaczynałem swoją przygodę z programowaniem sam zadawałem sobie te pytania i myślę, że robił to każdy z nas. Ostatnim impulsem było ponowne natknięcie się na już dosyć słynną grafikę, która przedstawiała ścieżki wyboru języka:

jaki-język-programowania-mapa

Od razu po tym nasunął mi się ten pomysł. Troszkę entuzjazm spadł, gdy znalazłem podobny projekt w wersji angielskiej. Nawet design był podobny do mojej wizji strony. Jednak nie zrezygnowałem. I tak to się zaczęło. Chcę, aby osoby zaczynające naukę programowania miały ułatwioną sprawę, a odpowiedź na ich pytania była krótka – Jaki-język-programowania.pl :slightly_smiling_face:


Jeśli uważasz, że to co robię jest przydatne, polub stronę bloga na Facebooku. Wrzucam tam m.in. informacje o nowych wpisach, o promocjach dla programistów i inne.