Light aria tooltips

Ta, aria... kocham dostępność ♥


Postanowiłem stworzyć lekkie i niezależne (w czystym JS lub jak to woli pure JS) tooltipy. Chciałem również zadbać o ich dostępność. Sam mechanizm dosyć przyjemnie się pisało, ale ta druga część to już koszmar.

Ah ta dostępność…

Szczerze to już rzygam głosem screen rederów, jak je słyszę to robi mi się nie dobrze. 3/4 czasu poświęciłem na testowanie dostępności tych tooltipów, a i tak nie rozwiązałem problemu. Tzn. w większości przypadków działa prawidłowo, ale gdy opakuję zwykłe słowo(np. w span) tooltipem to screen readery tego nie czytają.

Spróbowałem chyba każdą możliwą kombinację aria-live, describedby, labeledby itd. i nic. Zmieniałem również położenie tooltipa: poza elementem, który go wywołuje, jak i w środku tego elementu (chociaż ta opcja raczej odpada, bo chciałbym, aby nad każdym elementem mógł się pojawić tooltip, a np. w image już nie da rady). Bez żadnego skutku.

Dziwne zachowania

Screen readery (testowałem NVDA i ChromeVOX) zachowują się co najmniej dziwnie. Jeśli “tabujemy” od góry do elementu z tooltipem to czyta co innego, jak od dołu (shift+tab) - co innego. I właśnie od tyłu zwykłe słowo z tooltipem jest już prawidłowo interpretowane.

Dwa takie same elementy z identycznymi właściwościami? O nie. Dla screen readerów to całkiem coś innego. Przykład? Dwa elementy span na stronie

Oba (Jak to działa?) wygenerowane za pomocą tej samej funkcji. Ale jak są odczytywane na mojej stronie? Pierwszy to “Jak to działa - nagłówek”. A drugi? “Jak to działa - na podstawie twoich odpowiedzi…” czyli poprawnie… FUCK LOGIC.

Już nie wspomnę o tym, że co innego czytają, gdy odpalimy tooltipa kliknięciem, co innego, gdy tabem, a co innego gdy jest hover.

Może ktoś pomoże? :wink:

Obecnie testuje dwie wersje:

  • 1 - tooltipy są generowane i wstawiane do DOM od razu po wczytaniu strony, a tylko pokazywane, gdy dany element usyska focus
  • 2 - tooltipy są generowane i pokazywane dynamicznie, gdy dany element uzyska focus

Można podejrzeć na fiddle:

Wersja 1

Wersja 2


Jeśli uważasz, że to co robię jest przydatne, polub stronę bloga na Facebooku. Wrzucam tam m.in. informacje o nowych wpisach, o promocjach dla programistów i inne.