Co dalej z projektem jaki-jezyk-programowania.pl

Projekt nie umiera, plany na przyszłość.


Projekt będzie nadal rozwijany, jednak aktualnie przebiega to dosyć ociężale, niewiele się zmieniło. Wynika to z kilku czynników:

Działam sam.

Jak już wcześniej wspominałem, działam sam, na bieżąco ucząc się i przelewając całą wiedzę na stronę. Rozważam pomoc innych osób przy projekcie, ale obecnie nie mam czasu nawet tym się zająć. No właśnie… czas.

Brak czasu… matura

Obecnie większość mojego czasu idzie na przygotowywanie się do matury (mat-inf), swoją drogą wrzucę niedługo wpis z przydatnymi funkcjami w Javie, z których korzystałem podczas robienia zadań maturalnych, może komuś coś się przyda. Dlatego nie poświęcam tyle czasu na projekt/programowanie ile bym chciał. Tak więc na pełen etat zajmę się tym po maturach :slightly_smiling_face:

Dalsze plany

Pomysłów na to, co mogłoby się znaleźć na stronie jest wiele, jednak nie wiem, czy wszystko będę w stanie sam zrealizować. Ciężko to przewidzieć, wyjdzie w praniu. W każdym razie, w pierwszej kolejności zajmę się tym, co jest aktualnie na stronie. Wydaje mi się jednak, że tak czy inaczej, będę potrzebował pomocy kogoś z większym doświadczeniem i to może nawet nie jednej osoby, a więcej, bo projekt, którego się podjąłem, jest dosyć obszerny, a wiedza zdobywana z samego internetu nie jest miarodajna.

To, co wymaga poprawy/rozbudowy w pierwszej kolejności:

Zawartość strony, w szczególności:
  • Opisy języków
  • Ścieżki wyboru języka

Chciałbym też dodać tooltipy z definicją (która będzie pobierana z jakiegoś miejsca), do powtarzających się słów na stronie (np. przy opisie języków), żeby nie wyjaśniać każdego słowa osobno w opisie. Jednak jeszcze nie do końca wiem jak to zrealizować. No i warto by było od czasu do czasu dorzucić coś do FAQ.

Od strony technicznej:
  • Dostępność
  • Refaktoryzacja
  • Poprawne wyświetlanie we wszystkich przeglądarkach
  • Rozwiązanie problemu statycznych stron
  • Może jakiś nowy system “quizu”

To tak w pierwszej kolejności. Jeśli masz coś, co powinienem dodać do tej listy, to pisz śmiało :wink:.

Ponadto rozmyślałem, żeby w późniejszym czasie, jak już obecne cele zostaną zrealizowane, rozbudować stronę o najpopularniejsze i najważniejsze frameworki dla danego języka. Innym pomysłem jest też stworzenie “słownika programisty” (w podobnym formacie jak FAQ), jakichś list “must know”, a może nawet polecanych książek czy stron, z których warto czerpać wiedzę. Jednak są to tak obszerne tematy i zrobienie tego dla każdego języka byłoby dla jednej osoby nie lada wyzwaniem, więc na razie zostaje to w strefie rozmyślań. Zobaczymy jak to się potoczy.

Podsumowując

Projekt zamierzam dalej rozwijać po delikatnym zastoju. Czy projekt się utrzyma, to się okaże, ale tak czy inaczej, z pewnością wyniosę z niego sporo wiedzy.

Jeśli chciałbyś podzielić się swoją wiedzą, pomóc w rozwoju projektu czy cokolwiek innego to śmiało pisz. Ktoś do współpracy też mile widziany :slightly_smiling_face:


Jeśli uważasz, że to co robię jest przydatne, polub stronę bloga na Facebooku. Wrzucam tam m.in. informacje o nowych wpisach, o promocjach dla programistów i inne.